Closing

Kui ollakse jõudnud tehingu lõpujärku, siis on closingu ehk sulgemise aeg. Tehing on justkui tehtud: dokumendid allkirjastatud, rahad makstud või osaliselt makstud. Töötajaid ja avalikkust on teavitatud. Uus juhtkond või uuendatud vana tööle asunud. Esimesed koosolekud uues olukorras peetud. Klientide ja tarnijatega kohtutud. Rekvisiidid ja formaalsused ümbervormistatud. Rahastamine uutele rööbastele liikuma pandud. Kas on veel midagi? On küll. Veel on jäänud tõehetk.

Nüüd on see hetk, kui tehingu osapooled saavad rahulikult vaadata, mis nad teinud on. Müüja saab aimu, kas võib käed puhtaks pesta ja lõplikult väljuda, või on veel vaja midagi ostja heaks teha. Ostja saab rahulikult uurida, mille ta tegelikult ostnud on. Ühinenud ettevõtted saavad arutada, kas esialgne plaan on ka tegelikult teostatav. Jagunenud ettevõtted saavad mõelda, mis nüüd saab ja kuidas omapead edasi minna. On jäänud veel viimane pingutus.

   Viimane pingutus koosneb kolmest alaosast: „2.due dilinence“, „vormistamine“ ja „integratsioon“ või „väljumine“.

Teine dd on hädavajalik. Selleks, et siis on uus omanik ettevõttes peremees ja pääseb ligi absoluutselt kogu informatsioonile.

Vormistamisel kasutage alati käsiraha, deposiidi või escrow varianti. NB! Ärge jääge lootma põhjalikult sõnastatud lepingule! Ainult siis. kui raha on (osaliselt) maksmata, on võimalik asju tagasi pöörata ja uuesti kokku leppida. Leping ei pruugi igas olukorras aidata. Kui vähegi võimalik minge tingimuslikule väljaostule. Siduge maksmine bilansi muutuste või earnout tulemusega. Tingimuslik väljaost on võimalik koostada selliselt, kui te seda soovite, et vana omanik ei jää igapäevaselt ettevõttes ringi käima.

Tark ostja on closingu ja vormistamise nii konstrueerinud, et alustab integreerimist juba läbirääkimiste etapis ja ei lase müüjat minema enne, kui kõik tähtsad ja vähemtähtsad komponendid on üle antud. Kadudeta üle antud! Earnout skeemide korral on integreerimine tulemustasusse sisse kirjutatud.