Aeg, raha, konfidentsiaalsus

Mis on eduka tehingu toimumiseks tähtis? Kindlasti kõik on tähtis, aga kuidas olulisemaid faktoreid grupeerida? Kas objekti hea maine säilimine, töötajate töökohad, omaniku enda hõivatus või positsioon? Või klassikalised: aeg, hind, konfidentsiaalsus?

    MÕNI TÄHTIS ASI EI SÕLTU MEIST

Enamus tehingu osalisi on kriitilised konfidentsiaalsuse osas. Millal müügist rääkida töötajatele, klientidele ja hankijatele (koostööpartneritele)? Millal ja millist infot avaldada ostjale? Kas enne tehingut, läbirääkimiste ja tehingu ajal, pärast tehingu sulgemist? Kui palju avalikustada infot enne või pärast? Mis saab siis kui konkurendid saavad teada? Kuidas suhelda meediaga, ametkondadega, pankadega?

Konfidentsiaalsus on tähtis,aga see ei tohi tappa tehingut. M&A tehingute jaoks on välja kujunenud kindlad konfidentsiaalsuse reeglid. Tehingu edenedes lõdvendatakse etapikaupa salastatust ja info kättesaadavust. Optimaalne konfidentsiaalsuse tase on tagatud lepingute, informatsiooni jagamise ja läbirääkijate professionaalsusega. Mida kõrgem on konfidentsiaalsuse vajadus, seda kindlamini on vaja kasutada maakleri, nõustaja või vahendaja teenuseid.

Vaadake, kuidas konfidentsiaalsus käitub protsessi jooniselt SIIT.

M&A tehing on protsess. See kulgeb mitte ei toimu. Kulgeb tõusude ja mõõnadega. Kõik võtab aega. Tuleb arvestada kohe alguses, et closinguni jõudmine ei käi kiiresti. Tavaline ettevõtte ostu-müügi tehing kestab aasta-kaks. Läbirääkimiste jooksul võetakse pause järelemõtlemiseks või „tööriistade“ korrastamiseks. Informatsiooni hankimine ja dd tegemine võib kesta kuid. Isegi see on tavaline, et pärast kokkuleppele jõudmist loobutakse tehingust … aga mõne aja pärast harutatakse jälle umbes otsad lahti ja minnakse edasi.

Hind on nagu ikka enamuse kaupade puhul määrava tähtsusega. Nii ka ettevõtte ostul-müügil. Kui hinnas kokkuleppele ei jõua, ega siis tehingut ei tule. Raha on tähtis nii müüjale kui ostjale. Tehingu protsessi jooksul võib hind muutuda mitu korda, nii kuidas uus info tehingu käiku mõjutab ja kuidas finantseerimine piirid seab. Siinkohal ainult mõned näited, kuidas rahalistes detailides peitub kogu tehingu saatus:

– kas ja millist hinnamääramise mudelit kasutatakse?
– kas ladu sisaldub hinnas?
– kas klientide maksmata arved sisalduvad hinnas?
– kas kohustused hankijatele sisalduvad hinnas?
– kas käibekapital sisaldub hinnas?
– kui käibekapitali on puudu, kas see sisaldub hinnas?
– kas laenud sisalduvad hinnas?
– kas muud nõuded ja kohustused sisalduvad hinnas?
– kas üleliigne raha sisaldub hinnas?
– kas üleliigne vara sisaldub hinnas?

Vaadake hindamise kohta rohkem www.administraator.ee